Login

Use Facebook or an email

or

Forgot your password? Reset

Don't have account? Signup

Signup for free

Use Facebook or an email

or
By signing up you agree to the Terms & Conditions and Privacy & Policy

Reset password

Enter email to reset password

Already have account? Login
Don't have account? Signup
×

صادرات محصولات وارداتی در اوج و حضیض

در حالی که محصولاتی مانند بادام هندی، موز و نارگیل جزو محصولات وارداتی بخش کشاورزی به شمار می‌روند این محصولات در فهرست صادراتی نیز مشاهده می‌شوند که صادرات برخی از آنها به شدت افزایش پیدا کرده و برخی دیگر مانند موز تا حدود ۱۰۰ درصد کاهش یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، موز، نارگیل و بادام هندی جزو محصولات صادراتی نیمه اول امسال هستند که همواره برای تامین آن از کشورهای دیگر آنها را وارد می‌کنیم، اما این محصولات در فهرست صادراتی نیز قرار دارند و طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۱۱۳ تن از این محصولات به ارزش ۲۵۴ هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که در برخی محصولات مانند بادام هندی بیش از ۴۰۰ برابر صادرات افزایش پیدا کرده و در برخی دیگر محصولات مانند موز نیز با کاهش بیش از ۹۵ درصدی صادرات مواجه بوده‌ایم.

براساس آمار رسمی منتشر شده طی شش ماهه نخست امسال بیش از ۵۶ تن موز به ارزش بیش از ۴۳ هزار دلار به ترکمنستان صادر شده است که تنها مشتری آن ترکمنستان بوده و صادرات این محصول از نظر وزنی ۹۵.۵۹ درصد و از نظر ارزشی ۹۵.۶۱ درصد نسبت به شش ماهه سال گذشته کاهش داشته است.

البته این کاهش صادرات برای موز نشان می‌دهد که سیاست وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به خوبی عمل کرده، چرا که در سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که به واردکنندگان موز در صورتی اجازه واردات با تعرفه‌های کمتر داده می‌شود که بتوانند سیب ایرانی را صادر کنند در غیر این صورت باید موز را با همان تعرفه بالای گذشته وارد کنند که همین عامل سبب افزایش صادرات سیب و کاهش واردات موز شد که کاهش صادرات این محصول نیز از همین مساله نشأت می‌گیرد.

البته نارگیل نیز یکی‌دیگر از محصولات وارداتی بوده که در فهرست صادرات نیز قرار دارد و طی همین بازه زمانی بیش از ۱۰ تن از این محصول به ارزش ۲۲ هزار و ۲۰۰ دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که ۱۵۹ درصد از نظر وزنی و ۶۰۷ درصد از نظر ارزشی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که این آمار نشان می‌دهد نارگیل صادراتی که از سوی تجار ایرانی صادر شده است از نظر ارزشی با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده، چرا که طی شش ماهه نخست امسال هر کیلوگرم نارگیل ۲.۲ دلار معادل شش هزار و ۶۰۰ تومان صادر شده است در حالی که در نیمه نخست سال گذشته هر کیلوگرم نارگیل ۷۵ سنت صادر شده بود.

http://isna.ir/news/

  • تاریخ:1395/08/03

برخی از اخبار

در تماس باشید

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیستری را برای طراحان رایانه ای و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.