اخبار کوتاه

📣 قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت

✅ به اطلاع می‌رساند ثبت‌سفارش‌های مشمول سهمیه بازرگانی،تولیدی،ماشین آلات و تجهیزات تولید،CKD یا CBU خودرو که دارای حداقل یک ردیف اظهارنامه گمرکی در سامانه جامع تجارت تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۳۰ اعم از “اظهار شده” یا “پروانه شده” باشند، به شرط

۱️⃣ عدم افزایش ارزش پرونده

۲️⃣ عدم تغییر حوزه سهمیه، در زمان ویرایش یا تمدید مجوز سیستمی آنها به‌صورت خودکار تایید شده و امکان ادامه فرآیند را خواهند داشت.

⏪این روال از تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۸ در سامانه‌های تجاری اجرایی شده و در حال انجام می‌باشد.

❇️ *سیستمی شدن فرایند رفع تعلیق ثبت‌سفارش*

📣 قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت ؛

✅ به اطلاع می‌رساند از این پس به منظور *رفع تعلیق* پرونده‌های ثبت‌سفارش که به علت اتمام سهمیه واردات یا درخواست تغییر حالت ثبت‌سفارش *تعلیق* شده‌اند، نیاز به تماس با پشتیبانی و یا ثبت تیکت نبوده و در صورتی که کاربر پس از تعلیق پرونده ثبت‌سفارش خود را ویرایش یا تمدید نماید، پس از نهایی شدن ویرایش (تمدید) پرونده ثبت‌سفارش به صورت خودکار رفع تعلیق خواهد شد.

◀️ *نکته* : ویرایش یا تمدید کاربر حتما می‌بایست بعد از تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۱۷ باشد.

◀️ برای اطلاع از وضعیت تعلیق پرونده ثبت‌سفارش می‌توانید از قسمت جزئیات پرونده گزینه استعلام اولویت ثبت‌سفارش را انتخاب نمایید. در صورتی که در پاسخ دریافتی فیلد کد خطای ثبتارش برابر با صفر باشد، به معنای این می‌باشد که پرونده ثبت سفارش تعلیق نمی‌باشد.

🔵 ارزش صادرات جهانی کشورهای مختلف در ۲۰۲۲
صادرکنندگان برتر کدامند؟

🔸با توسعه تجارت بین‌المللی و گسترش جهانی‌شدن و پیشرفت در فناوری، تجارت و صادرات جهانی در ۲۰ سال گذشته حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که ارزش صادرات جهانی کالا توسط کشورهای مختلف در سال ۲۰۲۲  تقریبا ۲۵ تریلیون دلار بود.

🔸۱۱ صادرکننده بزرگ جهان، ۱۲/۸ تریلیون دلار کالا در سال ۲۰۲۲ صادر کردند که بیشتر از مجموع سایر کشورهای جهان (۱۲/۱ تریلیون دلار) است.

🔸چین با ۳/۶ تریلیون دلار یا ۱۴ درصد از کل صادرات، در صدر فهرست صادرات جهانی قرار دارد. این کشور از سال ۲۰۰۹ بزرگترین صادرکننده کالا در جهان بوده است.

🔸در سال ۲۰۲۲ ، برترین محصولات صادر شده از چین از نظر ارزش، تلفن‌ها (از جمله گوشی‌های هوشمند)، رایانه‌ها، فیبرهای نوری، مدارهای مجتمع، دیودهای انرژی خورشیدی و نیمه‌هادی‌ها بودند.

🔸ایالات متحده با بیش از ۲ تریلیون دلار در سال دومین صادرکننده بزرگ کالا در جهان است. کانادا بزرگترین خریدار صادرات ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ بود که ۱۷ درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داد و پس از آن مکزیک، چین، ژاپن و بریتانیا قرار گرفتند.

🔸عمده‌ترین صادرات ایالات متحده نفت تصفیه‌شده، گاز نفتی، نفت خام، خودروها و مدارهای مجتمع هستند.| تجارت‌نیوز

🔶فعال شدن کد تعرفه ۱۰۰۸۳۰۰۰

قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت

🔹ثبت سفارش کالای دانه قناری با کد تعرفه ۱۰۰۸۳۰۰۰ ذیل گروه کالایی ۲۶ و مشمول استفاده از ارز حاصل از صادرات در سامانه جامع تجارت فعال شده است.

سخنگوی دولت: آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده در حال بررسی در کارگروه تخصصی است/ در واردات خودرو ضمن تأمین نیاز بازار خودرو، باید به مدیریت بازار ارز نیز توجه داشت

علی بهادری جهرمی:
🔹️ در مورد آیین‌نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۱ موضوع قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو که مربوط به واردات خودروهای کارکرده است، باید هم‌زمان دو بحث مورد توجه قرار گیرد؛ اول اینکه نیازهای بازار خودرو تأمین شود و مسئله دوم اینکه ارز مصرفی در این خصوص مدنظر قرار گیرد.

🔹️ در جلسه دولت در ذیل هر دوی این مباحث نکاتی ازسوی بانک مرکزی و وزارتخانه‌های ذیربط مطرح شد. در نهایت قرار شد این آیین‌نامه به کارگروهی ارجاع شود تا ضمن جمع‌بندی تمامی نکات و نقطه‌نظرها، امکان واردات خودرو بدون ایجاد رانت و فساد برای مردم فراهم شود و هم‌زمان اثر منفی در بازار ارز نداشته باشد که مجدد موجب افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی و ایجاد تورم شود.

🔹️ این آیین‌نامه هم‌اکنون در کارگروه مربوطه در حال بحث و بررسی و کار کارشناسی بر روی اجزای مختلف آن است تا نهایی شود و بتواند در دستورکار جلسات هیأت دولت قرار بگیرد.

یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری‌های مشترک در زمینه های فرهنگ و هنر، آموزش عالی، تجاری و اقتصادی، لغو روادید، حمل و نقل بین المللی، ایجاد منطقه آزاد مشترک، تحقیقات فناوری و نوآوری، امور ورزشی و خواهرخواندگی میان شهرهای یزد و خجند تاجیکستان از جمله اسناد همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان بود که توسط مقامات دو کشور به امضا رسید.

🔸کاهش سهمیه ارز واحدهای بازرگانی که در هفته‌های اخیر از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال شده در حال حاضر به یکی از مشکلات عمده فعالان بخش خصوصی تبدیل شده است.

🔸احمدرضا فرشچیان رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران و عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران با تاکید اینکه این بخشنامه به یکی ازچالش‌های تجارت کشور تبدیل شده می‌گوید: یکی از عمده مشکلات حال حاضر نادیده گرفتن بخش تجاری کشور به عنوان بازوی تولید است.

🔸ساماندهی روند تخصیص ارز یکی دیگر از مواردی است که فرشچیان به آن اشاره کرده و معتقد است فعالان اقتصادی به دنبال داشتن راهی مشخص هستند تا بر اساس چشم ‌اندازی که برای آنها در نظر گرفته شده بتوانند مسیر خود را تعیین کنند،‌ مسیری که در حال حاضر وجود ندارد.

کاغذ و کارتن بسته‌بندی
فیلم BOPP و BOPET
تخم مرغ خوراکی و غیر خوراکی

جوجه یک روزه
پیله کرم ابریشم
ابریشم خام،ضایعات ابریشم
نخ ابریشم

نخ و الیاف پشمی تابیده شده

 

بخشنامه رفع ممنوعیت کالاهای صادراتی

شیدی کوچی، نماینده مجلس:

🔹ما در خصوص واردات گوشی آیفون، صحبت‌های زیادی کردیم. صحبت‌هایی که به نوعی هشدار هم است. ما اختیارات قانونی خود را انجام دادیم و در حال پیگیری هستیم؛ اما به نظر میرسد تصمیم ممنوعیت آیفون از سمت دولت گرفته شده که تصمیم اشتباهی هم است. ما در نامه‌ای به رییس جمهوری، تبعات ممنوعیت را در ۸بند نوشتیم. آقای توانگر هم به آقای مخبر نامه زدند.

🔹به نظر میرسد دوستان خودشان هم به این نتیجه رسیدند که این اقدام از نظر کارشناسی دقیق نیست. ما هم نسبت به موضوعاتی که مطرح می‌شد، مثل لوکس بودن، ارتباطات ماهواره‌ای و ارزبری مسائل خود را مطرح کردیم. آقای مخبر به وزیر صمت دستور بازنگری موضوع را دادند و فعلا در این مرحله هستیم.

🔹دولت کار خود را انجام میدهد و ما هم در مجلس باید وظیفه خود را انجام دهیم. ما سعی میکنیم از ظرفیت قانونی خود را استفاده کنیم. امیدواریم در این تصمیم بازنگری شود. به نظرم مسئولان اگر به تمام ابعاد داستان آگاه بودند، چنین تصمیماتی را اتخاذ نمی‌کردند./ اقتصاد آنلاین

❇️ کارت‌های بازرگانی بر اساس ۴ شاخص رتبه‌بندی می‌شوند

مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی بر اساس چهار شاخص در سامانه جامع تجارت رتبه‌بندی می‌شوند، گفت: شاخص‌های مسئولیت‌پذیری، مالی، شاخص‌های کسب‌وکار کمی و کسب‌وکار کیفی ازجمله شاخصه‌هایی هستند که کارت‌های بازرگانی بر اساس آن رتبه‌بندی می‌شوند.

علیرضا سارنج، با اشاره به اینکه در این ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت، امتیاز هر بازرگان را بر مبنای ۱۰۰۰ تعریف می‌کند، توضیح داد: بر این اساس برای شاخص‌های مسئولیت‌پذیری (۱۰۰ امتیاز)، شاخص‌های مالی (۳۰۰ امتیاز)، شاخص‌های کسب‌وکار کمی (۳۵۰ امتیاز) و شاخص‌های کسب‌وکار کیفی (۲۵۰ امتیاز) در نظر گرفته شده است…/اتاق ایران

🔺کشف ۱۴۰ هزار نخ سیگار توسط ماموران گمرک لطف آباد

ماموران گمرک‌ لطف آباد موفق به کشف ۱۴۰ هزار نخ سیگار قاچاق شدند.

🔹به گزارش روابط عمومی گمرک لطف آباد، با هوشیاری و دقت عمل کارشناسان گمرک لطف آباد، ۵۰۰ باکس سیگار TIR و ۲۰۰ باکس سیگار KENT مجموعا به میزان ۱۴۰ هزار نخ سیگار قاچاق به ارزش بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون ریال که در قسمت زیرین تریلی حامل کالای ترانزیتی جاساز شده بود کشف و ضبط شد.

با اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا، تعرفه ۸۷ درصد کالاها صفر می‌شود/ آمادگی مذاکره بر سر تجارت خدمات را در اولین فرصت داریم

🔸 میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت: پیش از اجرای موافقتامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا حجم تجارتمان ۲.۵ میلیارد دلار بود که اکنون به ۵ میلیارد دلار رسیده/ ترکیب کالاهای صادراتی تغییر کرده و صادرات کالاهای صنعتی دو برابر شده است

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم یدکی:
🔹حدود ۸۰ درصد قطعات یدکی وارداتی هستند.

🔹در شرایطی که امکان واردات خودروهای دست دوم با کارت بازرگانی وجود دارد، پیش‌بینی می‌شود به دلیل نبود نمایندگی برخی خودروها، مصرف کننده برای تامین قطعات با مشکل مواجه شود.

🔹با ممنوعیت واردات، نه تنها کیفیت بالا نرفته، بلکه فقط کالا گران شده است. ایسنا

🔹مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
🔹در سال گذشته ۲۳۹ فقره پرونده قاچاق کالا از طریق پست به ارزش حدود ۷۰۰ میلیارد ریال کالای قاچاق تشکیل شده که ۱۶۸ پرونده از این تعداد برای اداره پست و مابقی بری شرکت‌های خصوصی بوده است.
🔹طبق بررسی‌های صورت‌گرفته، در سال گذشته پرونده‌های تشکیل شده قاچاق کالا در غالب پست و مرسوله‌های پستی افزایش‌یافته است.

🔹در ۶ ماهه سال جاری ۷ تن و ۴۵۳ کیلوگرم شمش طلای استاندارد به ارزش ۴۷۵ میلیون و ۵۹۰ هزار دلار وارد کشور شده است.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، واردات شمش طلا با اختصاص ۱.۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۶ ماهه سال جاری رتبه هشتم اقلام عمده کالاهای وارداتی کشور را دارا بود.

این گزارش در خصوص عمده واردات شمش طلا به کشور به تفکیک گمرکات در ۶ ماهه سال جاری می افزاید: در این مدت ۴ تن و ۳۷۱ کیلوگرم شمش طلا از گمرک فرودگاه امام (ره) وارد کشور شد، به طوری که ۵۸.۶۵ درصد از واردات شمش طلا از این گمرک ترخیص شده است.

بنابراین گزارش، گمرک باشماق و تبریز به ترتیب با واردات ۲ تن و ۱۲۱ کیلوگرم و ۷۸۲ کیلوگرم در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

این گزارش حاکیست، مابقی واردات شمش طلا در ۶ ماهه سال جاری از ۲ گمرک مشهد و اصفهان انجام گرفت.

بنابراین گزارش هیئت دولت در آذرماه سال گذشته مصوب کرد تا تسهیلاتی جهت واردات شمش طلا برقرار شود، پس از این مصوبه واردات شمش طلا به کشور آغاز شد.

معاون وزیر صمت:
🔹تا پایان دی امسال عرضه ۳۱ هزار خودرو وارداتی به مشتریان در سامانه یکپارچه انجام می‌شود.

🔹واردات خودروهای برقی نیز از آبان ماه آغاز می‌شود و بعد از اینکه عرضه خودروهای برقی وارداتی به تاکسیرانی به اتمام رسید می‌توان برای عرضه خودروهای برقی عمومی نیز اقدام کرد.

🔹برنامه ریزی برای واردات خودرو  با شرکت‌ها است و از نظر ما واردات خودرو برای شرکت‌ها تا ۶۰ هزار دستگاه ممکن است ضمن اینکه  شرکت ها تا ۳۵ تا ۴۰ هزار خودرو درخواست خرید داشته‌اند.

 نظر به ابهامات مطرح شده در مورد مالیات بر ارزش افزوده خدمات، مقرر می گردد: فروشندگان خدمت در ایران نسبت به کلیه خدماتی که در فهرست معافیتهای ماده (۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۴۰۰/۳/۲ و سایر احکام قانونی ذکر نشده است مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده خواهند بود

♦️لذا چنانچه ارائه خدمات داخلی یا خارجی منجر به ورود ارز به کشور شود بعنوان صادرات معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می باشد و مالیات و عوارض نهاده های آن مسترد می گردد

دانلود

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:
🔹در راستای حمایت از تولید داخل، ضمن عدم واردات برنج خارجی، نسبت به خرید برنج داخلی از کشاورزان ۳ استان شمالی کشور اقدام شده است.

🔹ثبت سفارش جدید برای انجام واردات برنج خارجی انجام نشده و با تمام توان، پایِ حمایت از تولید محصولات داخلی ایستاده‌ایم.

🔹تا امروز بیش از ۷۸ درصد از مطالبات کشاورزان بابت تحویل گندم پرداخت شده و کمتر از ۲۲ درصد باقی‌مانده نیز به زودی پرداخت خواهد شد.

🔹اصلاح سود بازرگانی کنجاله‌ سویا ذیل ردیف تعرفه ۲۳۰۴۰۰۰۰ از صفر به یک درصد

مرجع صدور: سازمان توسعه تجارت

دانلود

📌عراق امروز ۱۴۰۲/۰۸/۰۱اعلام کرد که این تصمیم به منظور اصلاح قیمت گوجه‌فرنگی در بازارهای محلی که به دلیل پایان فصل، قیمت این محصول را افزایش داده و اطمینان از بازگشت قیمت گوجه فرنگی به سطح قابل قبول اتخاذ شده است.

🔸بر اساس بیانیه وزارت کشاورزی عراق، موضوع یاد شده با پیگیری مستمر «عباس جبر المالکی» وزیر کشاورزی با سرعت در شورای وزیران اقتصاد مطرح شد و شورای یاد شده مصوب کرد که واردات این محصول از ایران از امروز (شنبه) آزاد و وارد بازارهای داخلی شود.

🔸محصولات کشاورزی به ویژه سبزی و صیفی جات در عراق با پایان فصل گرما و شروع فصل سرما با کاهش مواجه می‌شود./اکوایران

🔹نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به لایحه برنامه هفتم توسعه با افزایش مالیات سیگار از ابتدای سال ۱۴۰۳ به ۱۵ درصد به ازای هر نخ سیگار تولید داخل ۲۵ درصد سیگار برند خارجی تولید داخل و ۵۰ درصد سیگار وارداتی با هر نشان بین‌المللی موافقت کردند.

مدیرکل گمرک پرویزخان در گفت وگو با  ایرنا:

🔹️در پی گزارش های واصله از پلیس امنیت اقتصادی مرز پرویزخان و در راستای تعامل و همکاری بیشتر  همکاران گمرک  در واحد ایکس ری با دقت نظر و هوشیاری کامل این مقدار فشنگ را از یک دستگاه خودرو سواری تویوتا در حین بازگشت به کشور که قبلا به صورت کاپوتاژ (گذر موقت)  از این مرز به عراق رفته بود کشف کردند.

🔹️ کاربر اسکن گمرک پرویزخان بعد از مشکوک شدن به خودرو مذکور با اقدام به بازرسی فیزیکی با حضور راننده  نهایت این مقدار فشنگ را  کشف کرد.

🔹️ بعد از تشکیل پرونده برای شخص و خودرو متخلف به مقام قضایی  جهت رسیدگی های بعدی ارجاع شد.

🔸معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به منظور بررسی و اولویت‌دهی دقیق‌تر درخواست‌های تخصیص ارز برای کالای برنج، بازرگانان این حوزه باید ظرف مدت حداکثر یک هفته نسبت به اصلاح درخواست‌های تخصیص ارز (فیش) خود در سامانه جامع تجارت اقدام کنند به نحوی که به ازای هر کوتاژ به میزان ارز تامین نشده، یک درخواست (فیش) مستقل در سامانه جامع تجارت ایجاد شود.

🔸لازم به ذکر است‌‌‌‌‏؛ در صورت انقضای تاریخ اعتبار ثبت سفارش، امکان تمدید تنها در صورتی که وزن ثبت سفارش به میزان کوتاژهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت باشد، وجود خواهد داشت.

خودروی دست دومی وارد گمرک نشده است

رئیس کل گمرک ایران:
🔹در حال حاضر رفت و برگشت‌های کارشناسی انجام شده اما هنوز آیین‌نامه اجرایی واردات خودروهای دست دوم نهایی نشده است.

🔹به همین دلیل واردات خودروهای دست دوم صورت نگرفته است .

🔹در نیمه نخست سال حدود یک میلیون و صد هزار تن جو به ارزش ۴۳۰ میلیون دلار وارد کشور شده و واردات گندم، برنج، شکر و کنجاله سویا نسبت به سال قبل نصف شده است.

🔹در ۶ ماهه نخست سال جاری ۶.۳ میلیارد دلار انواع کالای اساسی به وزن بیش از ۱۰ میلیون تن وارد و از طریق گمرکات ترخیص شده است.

🔹در حوزه واردات نهاده‌های دامی حدود ۳ میلیون تن ذرت و سویا خریداری شده که به زودی در دسترس کشور قرار خواهد گرفت.

مشاهده تصویر منبع در تسنیم نیوز

🔹طبق اعلام دفتر تخصصی ارزیابی انطباق صنایع حمل و نقل و ماشین آلات سازمان ملی استاندارد ایران «دستگاه‌های سولاریوم» فاقد هرگونه مجوز تولید، ورود و ترخیص بوده و تأمین، عرضه و استفاده از آن ممنوع و قابل پیگیری است. ایسنا

تراز تجاری منفی ۶ میلیارد دلار شد

رئیس کل گمرک:
🔹تجارت خارجی کشور در نیمه اول سال جاری با ۴.۸۴ درصد رشد به حدود ۵۴.۶ میلیارد دلار رسید.

🔹در این مدت بیش از ۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالاهای غیر نفتی به ارزش ۲۴ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۹ درصد افزایش و از لحاظ ارزش ۲.۶۲ درصد کاهش داشته است.

🔹میزان واردات کشور در نیمسال اول سال جاری به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و به ارزش ۳۰ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار رسید که از افزایش ۶.۸۹ درصدی در وزن و ۱۱.۶۲ درصدی در ارزش برخوردار بوده است. تراز تجاری کشور در نیمه اول سال منفی ۶ میلیارد دلار شده است.

منوچهر منطقی در نامه‌ای خطاب به مهدی قاسمی علی‌آبادی (دبیر کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط‌زیست دفتر حیات دولت)، پیش‌نویس اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۱) قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو را ارسال و ابلاغ کرده است.

در متن این نامه آمده است:
“پیرو نامه شماره ۱۰۱۴۷۱۰  تاریخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ در خصوصی <<بازنگری پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی تبصره (۲) عاده (۱۱) قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو موضوع واردات خودروهای کارکرده>>، به پیوست، متن پیش‌نویس اصلاحی به همراه نظرات تکمیلی پلیس راهور فراجا برای آگاهی و بهره‌برداری به حضور ارسال می‌شود. “

رونوشت این نامه به عباس علی‌آبادی (وزیر صنعت، معدن و تجارت) جهت استحضار، عزت‌الله زارعی (مشاور امور دولت) جهت و عبدالله توکلی لاهیجانی (مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت) جهت آگاهی و پیگیری ارسال شده است.

♦️ ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی کانون کارشناسان از ۱ آبان آغاز خواهد شد.
به گزارش شناسنامه قانون به نقل از شورای‌عالی کارشناسان رسمی دادگستری، به اطلاع متقاضیان محترم حرفه کارشناسی رسمی دادگستری می رساند، ثبت نام آزمون سال ۱۴۰۲ از روز دوشنبه اول آبان، مصادف با روز کارشناس تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ به مدت یک هفته از طریق سایت سازمان سنجش صورت می گیرد.
لازم به ذکر است که رییس شورای عالی کانون کارشناسان رسمی دادگستری پیش از این زمان برگزاری آزمون کارشناسی رسمی سال ۱۴۰۲ را در دی‌ماه اعلام کرده بود.

🔶فعال شدن کد تعرفه 10083000

قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت

🔹ثبت سفارش کالای دانه قناری با کد تعرفه 10083000 ذیل گروه کالایی 26 و مشمول استفاده از ارز حاصل از صادرات در سامانه جامع تجارت فعال شده است.

📣 قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت

✅ به اطلاع می‌رساند ثبت‌سفارش‌های مشمول سهمیه بازرگانی،تولیدی،ماشین آلات و تجهیزات تولید،CKD یا CBU خودرو که دارای حداقل یک ردیف اظهارنامه گمرکی در سامانه جامع تجارت تا تاریخ 1402/07/30 اعم از “اظهار شده” یا “پروانه شده” باشند، به شرط

1️⃣ عدم افزایش ارزش پرونده

2️⃣ عدم تغییر حوزه سهمیه، در زمان ویرایش یا تمدید مجوز سیستمی آنها به‌صورت خودکار تایید شده و امکان ادامه فرآیند را خواهند داشت.

⏪این روال از تاریخ 1402/08/08 در سامانه‌های تجاری اجرایی شده و در حال انجام می‌باشد.

❇️ *سیستمی شدن فرایند رفع تعلیق ثبت‌سفارش*

📣 قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت ؛

✅ به اطلاع می‌رساند از این پس به منظور *رفع تعلیق* پرونده‌های ثبت‌سفارش که به علت اتمام سهمیه واردات یا درخواست تغییر حالت ثبت‌سفارش *تعلیق* شده‌اند، نیاز به تماس با پشتیبانی و یا ثبت تیکت نبوده و در صورتی که کاربر پس از تعلیق پرونده ثبت‌سفارش خود را ویرایش یا تمدید نماید، پس از نهایی شدن ویرایش (تمدید) پرونده ثبت‌سفارش به صورت خودکار رفع تعلیق خواهد شد.

◀️ *نکته* : ویرایش یا تمدید کاربر حتما می‌بایست بعد از تاریخ 1402/08/17 باشد.

◀️ برای اطلاع از وضعیت تعلیق پرونده ثبت‌سفارش می‌توانید از قسمت جزئیات پرونده گزینه استعلام اولویت ثبت‌سفارش را انتخاب نمایید. در صورتی که در پاسخ دریافتی فیلد کد خطای ثبتارش برابر با صفر باشد، به معنای این می‌باشد که پرونده ثبت سفارش تعلیق نمی‌باشد.

سخنگوی دولت: آیین‌نامه واردات خودرو‌های کارکرده در حال بررسی در کارگروه تخصصی است/ در واردات خودرو ضمن تأمین نیاز بازار خودرو، باید به مدیریت بازار ارز نیز توجه داشت

علی بهادری جهرمی:
🔹️ در مورد آیین‌نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۱ موضوع قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو که مربوط به واردات خودروهای کارکرده است، باید هم‌زمان دو بحث مورد توجه قرار گیرد؛ اول اینکه نیازهای بازار خودرو تأمین شود و مسئله دوم اینکه ارز مصرفی در این خصوص مدنظر قرار گیرد.

🔹️ در جلسه دولت در ذیل هر دوی این مباحث نکاتی ازسوی بانک مرکزی و وزارتخانه‌های ذیربط مطرح شد. در نهایت قرار شد این آیین‌نامه به کارگروهی ارجاع شود تا ضمن جمع‌بندی تمامی نکات و نقطه‌نظرها، امکان واردات خودرو بدون ایجاد رانت و فساد برای مردم فراهم شود و هم‌زمان اثر منفی در بازار ارز نداشته باشد که مجدد موجب افزایش قیمت خودروهای داخلی و خارجی و ایجاد تورم شود.

🔹️ این آیین‌نامه هم‌اکنون در کارگروه مربوطه در حال بحث و بررسی و کار کارشناسی بر روی اجزای مختلف آن است تا نهایی شود و بتواند در دستورکار جلسات هیأت دولت قرار بگیرد.

🔵 ارزش صادرات جهانی کشورهای مختلف در ۲۰۲۲
صادرکنندگان برتر کدامند؟

🔸با توسعه تجارت بین‌المللی و گسترش جهانی‌شدن و پیشرفت در فناوری، تجارت و صادرات جهانی در ۲۰ سال گذشته حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که ارزش صادرات جهانی کالا توسط کشورهای مختلف در سال ۲۰۲۲  تقریبا ۲۵ تریلیون دلار بود.

🔸۱۱ صادرکننده بزرگ جهان، ۱۲/۸ تریلیون دلار کالا در سال ۲۰۲۲ صادر کردند که بیشتر از مجموع سایر کشورهای جهان (۱۲/۱ تریلیون دلار) است.

🔸چین با ۳/۶ تریلیون دلار یا ۱۴ درصد از کل صادرات، در صدر فهرست صادرات جهانی قرار دارد. این کشور از سال ۲۰۰۹ بزرگترین صادرکننده کالا در جهان بوده است.

🔸در سال ۲۰۲۲ ، برترین محصولات صادر شده از چین از نظر ارزش، تلفن‌ها (از جمله گوشی‌های هوشمند)، رایانه‌ها، فیبرهای نوری، مدارهای مجتمع، دیودهای انرژی خورشیدی و نیمه‌هادی‌ها بودند.

🔸ایالات متحده با بیش از ۲ تریلیون دلار در سال دومین صادرکننده بزرگ کالا در جهان است. کانادا بزرگترین خریدار صادرات ایالات متحده در سال ۲۰۲۲ بود که ۱۷ درصد از کل صادرات را به خود اختصاص داد و پس از آن مکزیک، چین، ژاپن و بریتانیا قرار گرفتند.

🔸عمده‌ترین صادرات ایالات متحده نفت تصفیه‌شده، گاز نفتی، نفت خام، خودروها و مدارهای مجتمع هستند.| تجارت‌نیوز