مقررات

مقررات و قوانین اینکوترمز

در راستای تجارت بین المللی قوانینی وجود دارد که به آن قوانین اینکوترمز گفته می شود. این کلمه که ترکیبی از سه کلمه  International Commercial Terms  می باشه به معنای اصطلاحات بین المللی بازرگانی است و در واقع این مجموعه قوانین وظایف خریداران و فروشندگان را در زمینه تجارت و معامله های بین المللی روشن می سازد. قوانین اینکوترمز در چند دسته اصلی و چند دسته فرعی تقسیم بندی می شوند. از جمله قوانین و مقررات اینکوترمز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قوانین گروه E : بر اساس قوانین این گروه فروشندگان در تجارت های بین المللی وظیفه دارند محموله های تجاری را در همان منطقه محل فعالیت خود به خریداران تحویل دهند.
قوانین گروه F : بر اساس قوانی گروه F فروشندگان موظف اند محموله های تجاری فروخته شده را در محلی که خریدار تعیین کرده است به او تحویل دهند.
قوانین گروه C : بر اساس این قوانین فروشنده  محموله تجاری تنها وظیفه حمل و نقل محموله را از مبداء به مقصد بر عهده می گیرد و مسئولیتی در برابر حوادث و اتفاقاتی که ممکن است در طول مسیر حمل و نقل برای محموله تجاری ایجاد شود بر عهده ندارد.
قوانین گروه D : بر اساس قوانین گروه D فروشنده محموله تجاری موظف است نه تنها حمل و نقل محموله تجاری را از کشور مبداء به کشور مقصد بر عهده بگیرد، بلکه مسئولیت تمامی حوادث، آسیب ها و اتفاقاتی که ممکن است در طول مسیر حمل و نقل برای محموله تجاری ایجاد شود بر عهده فروشنده می باشد.
ریسک

یکی از مواردی که در راستای قوانین اینکوترمز به ان توجه و پرداخته می شود اصطلاح ریسک می باشد. با توجه به قوانین اینکوترمز در تجارت بین المللی مشخص می شود که از بین فروشنده و خریدار در یک معامله ی تجاری، کدام یک از طرفین معامله باید ریسک خطرات احتمالی را در هنگام تحویل محموله تجاری به خریدار بپذیر و این ریسک چه زمانی از فروشنده به خریدار منتقل می شود. همچنین ریسک خطرات احتمالی موجود در هنگام حمل و نقل محموله تجاری از کشور مبدأ به سمت کشور مقصد بر عهده کدام یک از طرفین معامله می باشد.

 

هزینه

در روند تجارت بین المللی هزینه های گوناگونی همچون هزینه حمل و نقل محموله تجاری از کشور مبداء به کشور مقصد، هزینه بیمه نامه، هزینه تخلیه و بارگیری، هزینه بازرسی کالا و … وجود دارد که باید یکی از طرفین معامله این گونه هزینه ها را پرداخت نمایند. امروز وجود قوانین اینکوترمز کار را برای فروشندگان و خریداران آسان نموده است، زیرا بر امروزه بر اساس این قوانین مشخص می شود که پرداخت این گونه هزینه بر عهده کدام یک از طرفین معامله می باشد و فردی که باید این هزینه ها را متقبل شود چگونه باید اقدام به پرداخت آن نماید.

 

مسئولیت ها

برای این که یک معامله تجاری به درستی بین فروشنده و خریدار منعقد شود هر دو طرف معامله باید مدارک و مجوزهایی را در این راستا تهیه نمایند که از جمله این مدارک و مجوزها می توان به مواردی چون مجوز صادرات محموله تجاری، مجوز واردات محموله تجاری، بیمه نامه، گواهی بازرسی کالا و … اشاره کرد. در واقع این مسئولیت ها بر عهده یکی از طرفین یا هر دو قرار می گیرد، حال خریدار و فروشنده می توانند با استفاده از قوانین اینکوترمز این گونه مسئولیت ها را به راحتی بین یکدیگر تقسیم نماید تا مدارک مورد نیاز جهت داشتن یک تجارت کاملا قانونی تهیه شود.

 

مزایای اینکوترمز

وجود قوانین اینکوترمز در روند تجارت بین المللی می توان مزیت های زیادی هم برای خریداران و هم برای فروشندگان را به دنبال داشته باشد. به طور کامل قوانین اینکوترمز از ۱۱ قانون اصلی و تعدادی قانون فرعی تشکیل شده است، به گونه ای که تمامی مسئولیت ها و وظایف خریداران و فروشندگان را با توجه به تمامی شرایط معامله مشخص می کند و باعث می شو درصد ابهام این افراد در رابطه با قوانین و مسئولیت ها کاهش پیدا کند. همچنین وجود قوانین اینکوترمز باعث می شود که خریداران و فروشندگان محموله های تجاری پاسخ بسیاری از سوالات خود را در زمینه تجارت بین المللی به دست آورند.مزیت پیروری از قوانین اینکوترمز در تجارت این است که این قوانین با بیانیه هایی که دارد تعیین می کند:

فروشنده چگونه کالا و فاکتور فروش را تهیه نماید و خریدار چه مبلغی را باید پرداخت نماید.
فروشنده محموله تجاری را کی و در کجا باید به خریدار تحویل دهد و ریسک تجارت را به او منتقل کند.
وظیفه تهیه مدارک مورد نیاز جهت واردات و صادرات محموله تجاری بر عهده کدام یک از طرفین می باشد.
و ….
در صورت استفاده نکردن اینکوترمز چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قوانین اینکوترمز همان طور که در بالا به آن اشاره شد قوانینی در خصوص حمل و نقل محموله های تجاری از کشور مبداء به سمت کشور مقصد می باشد که استفاده از آن مزایای زیادی را برای هر فروشندگان و خریداران محموله های تجاری به دنبال دارد و هزینه ها و مسئولیت هایی را که در این راستا وجود دارد را به درستی بین خریدار و فروشنده تقسیم می کند، حال در صورتی که تاجران از این قوانین در روند تجارت خود استفاده نکنند، نمی توانند از این مزایا برخوردار شوند و در صورت نداشتن اطلاعات کافی ممکن است تجارت افراد با مشکلات و ضرر و زیان همراه باشد.

 

کلام پایانی

در این مقاله از ایران ترخیص به بررسی و معرفی انواع اصطلاحات اینکوترمز (Incoterms) پرداختیم تا تجار و بازرگانانی که قصد فعالیت تجاری بین المللی و عقد قراردادهای بازرگانی را دارند، با شناخت و تسلط بر مهمترین اصطلاحات گمرکی در زمینه شرایط حمل و تحویل کالا به خریدار به تجارت خود بپردازند. اصطلاحات تجاری بین المللی یا اینکوترمز مجموعه‌ای از قواعد و شرایط هستند که توسط اتاق بازرگانی وضع می‌شوند و با استفاده از این قواعد، وظایف طرفین معاملات به صورت کاملا شفاف و واضح بیان می‌شود؛ بنابراین آشنایی با این گونه واژگان را در اولویت خود قرار دهید و با کمک متخصصان مجرب شرکت ترخیص کالا ایران ترخیص به ترخیص کالاهای خود از گمرکات کشور بپردازید و خدماتی همچون مشاوره بازرگانی را دریافت کنید.

اصطلاحات اینکوترمز به چند گروه تقسیم بندی می‌شوند؟

اصطلاحات اینکوترمز به چهار گروه F، C، D و E تقسیم بندی می‌شوند و هر گروه شرایط مشخصی را برای فروشنده و خریدار طی معاملات تعیین می‌کنند.

مسئولیت امور گمرکی در روش DDP بر عهده کیست؟

در روش DDP، مسئولیت انجام امور گمرکی، ترخیص کالا و پرداخت حقوق و عوارض ورودی بر عهده فروشنده است.

CPT در کدام روش‌های حمل و نقل کاربرد دارد؟

یکی از ویژگی‌های CPT، قابل استفاده بودن در قراردادهایی با هر روش حمل و نقل اعم از دریایی، زمینی، هوایی و ریلی است.

در دو گروه CFR و CPT از اینکوترمز، انتخاب شرکت بیمه با چه کسی است؟

در این دو گروه از اصطلاحات اینکوترمز، انتخاب شرکت بیمه با توافق دو طرف قرارداد (خریدار و فروشنده) صورت می‌گیرد.