موج جدید بیکاری

توقف استخدام در شرکت‌ها با فیلترینگ اینترنت
موج جدید بیکاری در راه است؟

با این وضع aاینترنت، موج مهاجرت شرکت‌ها شکل گرفت

به نقل از تجارت نیوز محدود شدن اینترنت و فیلترینگ ضربه بزرگی به اشتغال بسیاری از مردم وارد کرد. برخی از شرکت‌ها نیز به تعدیل نیرو روی آوردند. این در حالی است که بنا بر داده‌های ایران تلنت (وب‌سایت استخدامی) سال ۱۴۰۰ شرکت‌های نرم‌افزاری و خدمات اینترنتی بیشترین جذب و استخدام را در این سایت داشتند.

🔹ایران تلنت در سال ۱۴۰۰ درخواست بیش از ۳۷۲ هزار نفر از متخصصان جویای کار را ثبت کرد. بررسی داده‌های این وب سایت در سال گذشته نشان می‌دهد افراد جویای کار کدام حوزه را برای اشتغال بهتر می‌دانستند.

🔹سال جاری اما فیلترینگ شوک بزرگی به بازار کار ایران وارد کرد. آبان ماه سال جاری، ایران تلنت در گزارشی به تاثیر حوادث جاری بر وضعیت کار شرکت‌ها پرداخت. نتایچ پیمایش این وب‌سایت نشان از خسارت و تعدیل نیرو در برخی از شرکت‌ها صنایع می‌دهد.

🔹بر اساس این پیمایش کسب‌وکارها ۳۱ درصد تحت تاثیر مشکلات مربوط به اختلال و قطعی اینترنت، ۲۰ درصد جو روانی حاکم بر جامعه، ۱۷ درصد کاهش تقاضا برای محصولات و خدمات و ۱۶ درصد کاهش بهره‌وری کارکنان قرار گرفته است.

🔹اما در شرایط فیلترینگ و محدودیت اینترنت شرکت‌ها چه تصمیمی برای وضعیت کاری خود گرفتند؟ نتایج پیمایش این وب‌سایت استخدامی نشان می‌دهد که ۳۲ درصد از کسب‌وکارها به دنبال یافتن راهکارهای جایگزین برای قطعی اینترنت، ۲۴ درصد به دنبال بازبینی ادامه فعالیت و ۱۴ درصد نیز به دنبال توقف استخدام نیروی جدید بوده است.

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت:
🔹️ یکی از دلایل مهاجرت شرکت‌ها به مسائل زیرساختی که اخیراً هم پررنگ شده مربوط می‌شود، از جمله شرایط ناپایدار اینترنتی و ارتباطی که منجر به آسیب‌دیدن بسیاری از کسب‌وکارها شده، در حالی که موضوع اینترنت در خیلی از کشورها امری پیش‌پاافتاده و ابتدایی‌ترین زیرساخت ارتباطی است.
🔹️ به‌دلیل محدودیت‌های مهاجرت به اروپا، مقاصد جدیدی چون ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس شکل گرفته که قسمتی از بار مهاجرتی ایران دارد در آن‌جا تخلیه می‌شود.